PROJEKT – ALBUM NASZYCH WSPOMNIEŃ – SZKOŁA

PROJEKT – ALBUM NASZYCH WSPOMNIEŃ – SZKOŁA


Drodzy i Mili! W dobie koronawirusa wielu z nas musi zostać w domu. Zwłaszcza nasi Seniorzy i Milusińscy. Mimo że jest to trudna sytuacja, to daje jednak kilka sposobności do wykorzystania czasu na działaniach korzystnych dla nas i naszych bliskich. Fundacja „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra chce Was zaprosić do wspólnego projektu. Chcemy od Was otrzymać to, co najcenniejsze – wspomnienia. Co z nimi zrobimy? Zachowamy je dla potomnych! W jaki sposób? O tym poniżej. Przy okazji pobytu w domach wielu z nas robiło porządki. Być może wpadły Wam w ręce stare fotografie? Może z czasów szkolnych? Jeżeli tak, to nasz projekt jest skierowany właśnie do Was!


Poszukajcie w swoich domowych archiwach zdjęć z czasów szkolnych. Zadzwońcie do dziadków, rodziców, poproście ich o pomoc (zdjęcie mogą zostawić przed domem, jeżeli uważacie, że tak będzie dla nich bezpieczniej). Im starsze będą zdjęcia tym lepiej. Zależy nam do dotarciu do najstarszych dokumentów, a takimi są też zdjęcia. Dzięki nim możemy wiele dowiedzieć się o przeszłości. W zdjęciach zachowana jest pamięć o naszych bliskich, przodkach, przyjaciołach, miejscach ważnych dla nas. Kiedy już je znajdziecie spróbujcie ustalić rozmawiając z rodziną, zwłaszcza dziadkami, z którego roku pochodzi zdjęcie, gdzie zostało zrobione i kto się na nim znajduje? Nasz projekt adresujemy do każdej grupy wiekowej. W tym trudnym czasie, Wasz telefon do seniorów będzie dla nich na pewno bardzo miły. Z kolei rodzice mogą z dziećmi bardzo kreatywnie spędzić czas przy okazji wzmacniając międzypokoleniowe więzi. Fotografie pozwalają zajrzeć w przeszłość. Dla dzieci i młodzieży to okazja do zobaczenia różnic miedzy szkołą sprzed lat, a obecną. W tej części projektu koncentrujemy się tylko na zdjęciach szkolnych (grupowych, z uroczystości szkolnych, spotkań klasowych), ale jeżeli macie inne zdjęcia, które według Was będą dla nas interesujące i cenne, koniecznie do nas napiszcie!

Przygotujcie zdjęcia do skanowania. Prosimy aby miały co najmniej 600 dpi i były zapisane w jednym z formatów graficznych (tiff lub jpg). Konieczne jest zeskanowanie zdjęć z obu stron. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja przygotowania skanów. To bardzo ważne, gdyż skany muszą mieć odpowiednie parametry by móc zostać zarchiwizowane.

Po wykonaniu skanów zapiszcie je w jednym folderze. Każde zdjęcie musi mieć jeden numer: np. 1 i 1a, czyli awers (a) i rewers (1a). Do każdego zdjęcia potrzebujemy Waszego opisu. Co ma się w nim znaleźć? O tym piszemy TUTAJ. Odgadywanie kto jest na zdjęciu może być fantastyczną przygodą, która poza przyjemnością (i detektywistycznymi poszukiwaniami), ma również bardzo ważny wymiar społeczny – dzięki Wam możliwe będzie zachowanie pamięci o wielu postaciach i miejscach! Więc wspólnie z nami możecie tworzyć pamięć nas wszystkich!

UWAGA: Jeżeli nie dysponujecie skanerem, to Zespół Szkół w Starych Oborzyskach zaoferował możliwość nieodpłatnego zeskanowania zdjęć. Wystarczy przyjść do szkoły ze zdjęciem, zadzwonić, przekazać zdjęcie i zaczekać chwilę. To ogromne ułatwienie. Dziękujemy Pracownikom Szkoły za pomoc!

Zeskanowane zdjęcia wraz z opisami prześlijcie na adres poczty elektronicznej Fundacji: bonumadipisci@gmail.com

Do przesyłki konieczne jest dołączenie  w postaci podpisanych skanów krótkiego oświadczenia o zgodzie na przekazanie zdjęć do Archiwum Państwowego w Lesznie oraz na wykorzystanie danych osobowych. Poniżej znajdziecie stosowne druki:

ZGODA NA PRZEKAZANIE ZDJĘĆ

KLAUZULA RODO (DANE OSOBOWE)

Na materiały czekamy do końca maja!

Gdy otrzymamy Wasze materiały i zweryfikujemy poprawność ich przygotowania, powiadomimy Was elektronicznie, że możecie się spodziewać od nas upominku – każdy, kto weźmie udział w projekcie otrzyma od nas przesyłkę pocztową zawierającą: bezkwasowe obwoluty do zdjęć, bezkwasowe tekturowe opakowania archiwizacyjne do zdjęć, bezkwasowe etykiety na opakowania archiwizacyjne. Dzięki temu Wasz domowe zbiory będziecie mogli profesjonalnie zabezpieczyć, tak by służyły kolejnym pokoleniom.

Przekazane przez Was materiały trafią do Archiwum Państwowego w Lesznie, gdzie zostaną włączone do zbiorów ikonograficznych. W ten sposób Wasze zbiory pozostaną bezpieczne u Was, inni zaś szukający informacji będą mogli skorzystać ze skanów. Przy okazji mamy nadzieję, że czas spędzony przy wybieraniu zdjęć i ich rozszyfrowywaniu będzie okazją do zacieśnienia więzów. Może przy tej okazji usłyszycie ciekawe opowieści anegdoty czy wspomnienia? Jeżeli mielibyście ochotę – spiszcie je i prześlijcie nam. Trafią ze zdjęciami do Archiwum.

UWAGA! Dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat mamy konkurs: oglądając zdjęcia zróbcie zdjęcie! Pokażcie jak pracujecie zespołowo. Możecie również coś namalować, wykonać rysunek, na którym przedstawicie Waszą szkołę lub Wasze z nią wspomnienia. Na zdobywców 3 pierwszych miejsce czekają książki!


Materiały do archiwizacji zdjęć wykonane są z materiałów bezkwasowych zapewniających optymalne warunki do ich przechowywania. Wraz z nimi otrzymacie krótką informację o tym, jak zabezpieczać domowe archiwa.


DLA CIEKAWSKICH

Niniejszy projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu Lokalnego Funduszu Małych Inicjatyw .  Zachęcamy do zapoznania się z jego ofertą. Można zdobyć grant do wysokości  1.500 zł.

Views: 413