Racot. Tygiel kultur 2025

Racot. Tygiel kultur 2025

Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Racot. Tygiel kultur”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest dr Emilian Prałat. W roku 2025 w sposób szczególny przypomniane zostaną KOBIETY związane z Racotem, a ucieleśniające trzy epoki w jego historii: Dorota Jabłonowska (okres polski), księżniczka Sophie van Oranje Nassau (okres niderlandzki), wielkie księżne Karolina i Feodora von Sachsen-Weimar-Eisenach (okres niemiecki). W historii kobiety nigdy nie zajmowały szczególnie eksponowanego miejsca. Stąd też przypomnienie poprzez pryzmat przywołanych wyżej postaci, ważnych dla Wielkopolski kobiet. Cztery Księżne w czasie, gdy przynależały do nich wielkopolskie majątki, w sposób szczególny angażowały się w działania społeczne i odgrywały rolę ważnych mecenasów. Z inicjatywy Doroty przebudowano posiadłość w Racocie, rozpoczęto budowę kościoła św. Stanisława Kostki, zmodernizowano zabudowania folwarczne. Zofia po ślubie z księciem Karlem Aleksandrem aktywnie zabiegała o wydanie dzieł Goethego i Schillera. W Racocie kazała wznieść nowe zabudowania folwarczne. Karolina i Feodora wspierały m.in. szkoły katolicką i protestancką w Racocie. Tygiel 2025 ma przypomnieć rolę kobiet, pokazać wielość inicjatyw przez nie podejmowanych i podkreślić ich znaczenie.

Każda z edycji rozpoczyna się nabożeństwem ekumenicznym sprawowanym przez ks. Stanisława Tokarskiego, proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Racocie i pastora Waldemara Gabrysia z leszczyńskiej parafii ewangelickiej. W tym roku motywem przewodnim nabożeństwa będzie postać Samarytanki z Ewangelii św. Jana.

Dopełnieniem ekumeny jest koncert organowy, w trakcie którego prezentowana jest twórczość polskich, niderlandzkich i niemieckich kompozytorów. Dziedzictwo muzyczne odgrywało w Racocie szczególną rolę niezależnie od tego, jakiemu wyznaniu przynależała świątynia. Organy zbudowane przez firmę Bracia Walter, po dzień dzisiejszy zachwycają swoimi możliwościami, a za sprawą Tygla kultur zostały odkryte jako instrument koncertowy.

Punktualnie o godzinie 16:00 zapraszamy na dziedziniec honorowy przed pałacem, gdzie rozpocznie się część oficjalna. W jej trakcie głos zabiorą m.in. goście z Niderlandów i Niemiec: Joan Patijn ze Stowarzyszenia Historycznego van Oranje-Nassau i wnuk ostatniego właściciela dóbr Racot – książę Michał Benedykt von Sachsen-Weimar-Eisenach, głowa rodu oraz dynastii ernestyńskiej Wettynów. Będziemy mieli również okazję wysłuchać prelekcji dra Benharda Posta, emerytowanego dyrektora Archiwum Państwowego w Weimarze i Dyrektora Archiwum Landu Turyngia. Wykład poświęcony będzie wielkiej księżnej Zofii von Sachsen-Weimar-Eisenach. Na zakończenie części oficjalnej zapraszamy do przypałacowego parku, gdzie zasadzone będą trzy rabaty kwiatowe dedykowane kolejnym właścicielom dóbr racockich.

Po wrażeniach naukowych i towarzyskich, zapraszamy na coś dla ciała! Przygotowaliśmy dla Państwa menu degustacyjne, na które złożą się wybrane potrawy trzech kuchni, których tradycje spotkały się w Racocie.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert zespołu Beatgirls String Trio, który rozpocznie się o godzinie 18:00. Pomysł stworzenia zespołu zrodził się on w 2013 roku podczas koncertów w Szwajcarii wraz z orkiestrą Alex Big Band pod batutą uznanego artysty Aleksandra Maliszewskiego. Artystki, dzięki pełnej kobiecości ekspresji muzycznej ilustrują poprzez dźwięki swych instrumentów niesamowicie bogatą w emocje muzykę. Pod tą nazwą kryje się nie tylko nawiązanie do zespołu The Beatles, których własne aranżacje utworów wykonują artystki. „Beat” w języku angielskim oznacza „uderzenie”, „puls”. Muzyka jest niczym naturalny rytm życia – uderzenie serca – jest zmienna; jednym razem spokojna, delikatna, innym razem energiczna, szybka i żywiołowa. Pełne namiętności, ekspresji i wyrazu trzy instrumenty, to trzy różne charaktery. Połączenie ich razem w jedną muzyczną całość oraz bogate doświadczenie w grze scenicznej sprawią, że pozostaniecie Państwo pod wrażeniem wykonywanej przez zespół muzyki, jako wyraz jedynej w swej rodzaju ekspansji niezapomnianych emocji, których dostarczyć mogą jedynie Beatgirls String Trio.

Zachęcamy  również do zapoznania się z okolicznościową wystawą, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa. Przybliża ona „Panie na Racocie”, ich biografie, zasługi dla Racotu, Wielkopolski, ale i państw, którymi współwładały. Wśród najważniejszych obiektów prezentowanych na wystawie znajdzie się jeden z zachowanych portretów Doroty Jabłonowskiej oraz materiały z Weimaru. Dopełnieniem wystawy będzie prezentacja rekonstrukcji kostiumów kobiecych z XIX wieku, które pozwolą przenieść się nam w czasy dawnych właścicielek. Ich autorką jest Anna Moryto prowadząca muzeum kostiumów historycznych.

Views: 7