Rewitalizacja grobowca Alfreda Chłapowskiego w Bonikowie

Rewitalizacja grobowca Alfreda Chłapowskiego w Bonikowie

W 2023 roku z inicjatywy dra Emiliana Prałata powstał wniosek, który w imieniu Fundacji złożono do programu „Polski Ład”. Otrzymano promesę na sfinansowanie kompleksowej rewitalizacji grobowca. 26 września 2023 roku ogłoszono wyniki. Od tego momentu usiłujemy wspólnie z Gminą Kościan przeprowadzić procedurę formalną, która pozwoli na wykorzystanie środków i przeprowadzenie zaplanowanych prac. W chwili obecnej czekamy na stanowisko Gminy w przedmiocie przekazania przyznanej dotacji i wywołania przez Radę Gminy uchwały na przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Poniżej zamieszczamy kalendarium dotychczasowych wydarzeń:

15-23.08.2024 w zakładzie kamieniarskim oczyszczono mechanicznie i chemicznie wszystkie elementy kamienne, co pozwoliło na usunięcie warstw brudu i zanieczyszczeń biologicznych. Polerowaniu poddano płyty nagrobne Marii i Jana. Natomiast od nowa wycięto płytę nagrobną Alfreda wg projektu dra Prałata. Wycięto również nowe cokoły pod płytę Jana i Alfreda. W dalszej kolejności na nowej platformie cokołowej grobowca ponownie osadzono wszystkie elementy kamienne. Dotychczasowy cokół pod płytą Marii przesunięto na środek grobowca. Po jego bokach usytuowano płyty Jana i Alfreda. Zawieszono również odnowione w firmie MAKRI kute łańcuchy. W ramach  prac wykończeniowych wokół grobowca wysypano ziemię, która została obsiana trawą. W ten sposób usunięto szpecące betonowe wylewki znajdujące się przed grobowcem, a pochodzące z lat 50. XX wieku. W ramach poprawy estetyki miejsca, zamontowano również masz flagowy oraz polsko-angielską tablicę informacyjną przybliżającą historię Chłapowskich z Bonikowa.

13-14.08.2024 prace demontażowe i rozbiórkowe przy grobowcu. Po zdemontowaniu wszystkich elementów kamiennych (płyt nagrobnych, słupków oraz belek granitowych), przystąpiono do rozbiórki powojennej, betonowej wylewki oraz elementów lastykowych (podstawy pod tablicę Alfreda oraz cokołu nagrobka Jana). Gruz został zutylizowany, a tablice przewiezione do zakładu kamieniarskiego GRANIT-MAR należącego do Mirosława Grysia, z którym Fundacja podpisała umowę na wykonanie prac. Demontażu dokonała firma „Ultimate work” Patryka Łakomego. Po usunięciu warstwy wierzchniej okazało się, iż grobowiec składa się z dwóch sąsiednich komór – starszej, w której spoczywają Maria i Jan oraz nowszej z pochówkiem Alfreda. Obie komory posiadały podwójne stropy – pierwotny i wtórny, powojenny, wykonany przez syna Ambasadora – również Alfreda. W stropie komory Marii znajdował się otwór, przez który możliwe było zajrzenie do jego wnętrza, wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz pomiarowej. W komorze znajduje się podwójna, metalowa trumna Marii oraz drewniana, zdekompletowana, z uwidocznionymi szczątkami, trumna Jana. W komorze Alfreda wykonano otwór sondażowy. Wnętrze grobu było wypełnione częściowo wodą, wobec czego nie było możliwe ocenienie stanu pochówku. Oba otwory zostały zabezpieczone. W kolejnym dniu na wypoziomowanej powierzchni grobowca założono metalową kratownicę, wykonano szalowanie i wylano nowy strop.

2.07.2024 wydanie przez leszczyńską Delegaturę Wielkopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pozwolenia na prace przy grobowcu Alfreda Chłapowskiego

18.06.2024 złożenie w leszczyńskiej Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków programu prac dla zabytkowego grobowca rodziny Chłapowskich. Program opracował: dr Emilian Prałat, nadzór konserwatorski zadeklarowała Katarzyna Korn-Ubysz, która wcześniej na zlecenie Fundacji pracowała przy nekropolii w Rąbiniu i grobowcu Zakrzewskich w Gryżynie.

5.06.2024 decyzja Wielkopolskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków o wpisie grobowca rodziny Chłapowskich – miejscu spoczynku ambasadora Alfreda Chłapowskiego do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

30.05.2024 wyrażenie zgody przez potomków Alfreda Chłapowskiego na ekshumację niezbędną w związku z zamiarem rewitalizacji krypty.

14.01.2024 podpisanie przez Fundację z Parafią pw. św. Mikołaja w Bonikowie umowy użyczenia grobowca, dającej Fundacji formalne prawo do podejmowania działań przy nim

Views: 58

Comments are closed.